Ana sayfa / Sağlık / Beslenmede Karbonhidrat, Protein Ve Yağ Oranı

Beslenmede Karbonhidrat, Protein Ve Yağ Oranı

Beslenmede Karbonhidrat, Protein Ve Yağ Oranı

Vücut ve vücut sağlığı için önemli olan protein, yağ ve karbonhidrat kan şekerinin verimlilik düzeylerini ve kilo yönetimi etkilemektedir. Beslenme programınızda yağ, karbonhidrat ile protein dengesinin bulunması vücuttaki enerji seviyesini üst seviyeye çıkarır. Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmanıza da katkı sağlayacaktır. Sağlıklı bir vücutta yemeklerden sonra tokluğunuzu arttırmanız da yardımcı olacak olan dengeli beslenme bu üç etkinin birbirini tamamlayan özelliğine sahiptir. Kalıcı enerji ve iyi verimlilik ile sağlıklı kilo kontrolü açısından kritik önem taşıyan beslenmede karbonhidrat protein ve yağ oranı vücudun hem tokluk hissine erişmesine hem de uzun süre tok kalmasına imkan tanımaktadır.

Karbonhidratlar

Karbonhidrat lif, şeker ve nişasta içermektedir. Doğru karbonhidrat hangisidir diye düşünüyorsanız şeker oranı düşük olan ve lif oranı fazla olan besinlerden elde edilen karbonhidratlardır. Kilo başına ne kadar tüketmeliyim diye bir düşünceye sahipsiniz günde iki veya iki buçuk gram karbonhidrat vücudunuz için yeterli olacaktır. Bu karbonhidratın yüzde 15’i basit yüzde 85 ise kompleks olarak bulunmaktadır.

Yağlar

Yağlar son yıllarda kalp hastalarının uzak kaldığı bir besindir ve yağlar hakkında yanlış bilinen birçok konu mevcuttur. İnsanların yağ yerken de kilo vermeyi sağlayacakları bir besindir. Vücutta kritik rollere sahip olan yağ önemli bir kaynaktır. her bir gram yağ 9 kcal enerji sağlar. Vücutta gerekli olan yağ asitlerinin çoğunu üretebilen makinalar olarak bedenimiz muhteşem çalışmaktadır. Yağlar yağ asitlerine dönüştürülerek hücre zarlarının önemli bileşenleri olarak görev almaktadırlar. Özellikle kan pıhtılaşması, kan damarlarının genişlemesi gibi durumlarda kimyasal düzenleyiciler olarak kullanılmaktadır.

Proteinler

Proteinler ise güçlü kas ve kemik dokusuna sahip olabilmek, hormonal olarak sağlıklı bir birey olabilmek ve bağışıklık sisteminin güçlü olması için proteinlere ihtiyaç vardır. Ayrıca hücrelerin onarılması ve büyüyebilmesi için de protein gereklidir. Protein kümes hayvanlarından, deniz ürünlerinden, et ve balık gibi besinlerden elde edilmektedir. Bunun yanı sıra baklagiller, yumurta, peynir, yoğurt, süt ve buna benzer gıdalar protein elde edilmesinde oldukça önemlidir. Protein içeren besinler mideyi en son terk eden besinlerdir. Kana hızla karışmazlar ve bu nedenle de daha uzun süre tok kalmanızı sağlarlar. Özellikle yaz aylarının geldiği şu günlerde fazla kilolarınızdan kurtulabilmek için sizler de dengeli beslenebilir beslenmede protein, yağ ve karbonhidrat oranına dikkat ederek yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Hakkında matmazel

İlginizi çekebilir

ölmeden-önce-yaşanılan-5-pişmanlık

Ölmeden Önce Yaşanılan 5 Pişmanlık

Avustralya‘da çalışan Palyatif Hemşire Bronnie Ware, insanların hayatlarının son günlerinde yaşadıkları en büyük pişmanlıkları ortaya çıkardı.Uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super