Ana sayfa / Astroloji / Bir Kozmik Saat Olarak Astroloji

Bir Kozmik Saat Olarak Astroloji

Bir Kozmik Saat Olarak Astroloji

Astroloji, bir eğlence biçimi veya bir fal okuma yolu olarak değil, bir yaşam ile başetme aracı olarak doğdu. Zıraatin ilerlemesi ile insanlar, ekim ve hasat zamanlarını mevsimlere göre ayarlamaya başladılar. Başarılı bir hasat için zaman ölçümü- karanlık ve günışığı arasında gidip gelme, kış ve yaz gündönümlerinin gelişi, büyük nehirlerin gel-gitleri ve selleri- önemli olmuştu. 4500 yıl önce Mısırlıların, Nil nehrinin yükselişini öngörebilmek için ayrıntılı bir takvim tuttuklarına dair kanıt vardır. Güneş ve ayı kılavuz olarak alan bu ilk çiftçiler, sabit takımyıldızların çevresinde hareket eden başka gezegenler olduğunun farkındaydılar. Yaşamlarını, mevsimlerin ve gezegen yörüngelerinin yinelenen ritimlerine uydurmaya çalışarak hayatı kolaylaştırdılar ve sağlama bağladılar.

Bir_Kozmik_Saat_Olarak_Astroloji

Göklerin bu güvenilir, saat gibi çalışan ritmi insan yaşamı için o denli önemli oldu ki insanlar gezegenleri, ayları ve yıldızları tanrı olarak algılamaya başladılar. M.Ö. 2000 civarında örneğin Mezopotamya halkı, Sin (ay), Şamaş (güneş), İştar (Venüs), Nergal (Mars), Marduk (Jupiter) ve Ninutra (Satürn) adındaki tanrılara tapıyorlardı. Astrolojinin bulunmuş en eski yazılı kanıtı, M.Ö. 1646 yılında yazılmış Babil Yazıtı Amisa-duka’dadır:

Venüs Batıda Kayboldu

XI. Ayda, 15. günde Venüs batıda kayboldu. Üç gün yok oldu, sonra 18. günde doğuda ortaya çıktı. Kaynaklar açılacak ve Adad (iklim ve bereket tanrısı) yağmuru, Ea (Babil su tanrısı) seli getirecek. Kraldan krala uzlaşma mesajları gönderilecek.

Babilin ve diğer yörelerin ilk astrologları, eski “yukarıda olduğu gibi aşağıda da” simya formülünü ilk uygulayanlardı. Göklerdeki olaylarla yeryüzündekilerin bağlantısını fark etmişlerdi. Şöyle bir örnek hayal edelim: Kral öfkelidir ve danışmanlarına, hizmetçilerine bağırıp çağırmaktadır. Aynı gün, pazardaki tüccarlar arasında da kavgalar çıkar ve birçok insan öldürülür. Kralın yıldız gözlemcisi, bu olayları izlemiş ve Marsın, ateşli kırmızı gezegenin, bugün saldırganlık ve savaşla bağdaştırılan takımyıldız olarak bilinen Koç burcunda olduğunu farketmiş olabilirdi. Bu eski astrolog bu bağlantıyı defterine not etmiş ve Marsın bir kez daha Koça girmesi sırasında benzer bir olay olup olmadığını izlemek üzere beklemiş olabilirdi.

Bir Kozmik Saat Olarak Astroloji

Gök hareketleri yineleyerek yerdeki gerçekle uyuşunca bağlantılar somutlaştı. Astroloji kanatlarını açtı ve Babilden Yunanistana ve Romaya gitti. Hintli bilginler tarafından ele alındı ve Çine taşındı. Kabala ile Yahudiliğe sokuldu ve Hıris-tiyanlarla Müslümanlar tarafından aynı şekilde kabul gördü. Yüzyıllar içinde tutarlı bir bilgi dizgesine dönüştürüldü. Zamanla yıldız-ve-insan gözlemcileri burçları ve gezegenleri, bugün kullandığımız adlar, eğilimler ve renkler ortaya çıkıncaya kadar yineleyerek şekillendirdiler.

Müslüman inancının en kutsal tapınağı olan Mekkedeki Kâbe, Muhammed’den önce de dini bir merkezdi. O zamanlar bu küp şeklindeki yapıda, astrolojik yılın gün sayısı kadar, yani 365 put vardı. Antropolojik kanıtlara göre, Müslüman hacıların Kâbenin çevresinde yedi kere dönerek tavaf yapması, göksel cisimlerin güneşin çevresindeki yörüngelerini taklit etmek için düzenlenmişti.

M.Ö. 15.000 yılına kadar uzanan hayvan kemiklerin-deki işaretler, insanların ay fazlarını dikkate aldığını göstermektedir. Bu işaretleri kazan antik insanlar ve belki de ilk ay astrologları, ayın şeklindeki değişiklikleri izlemenin gerekli olduğunu düşünmüşlerdi.

Kaynak: Ghal Eden Sasson

Hakkında Matmazeltr Editör

İlginizi çekebilir

PARKTAN_KAÇAN_ASLAN_BİR_KİŞİYİ_ÖLDÜRDÜ

PARKTAN KAÇAN ASLAN BİR KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Kenya’da milli parktan kaçan bir aslanın yerleşim yeri yakınlarında bir kişiyi öldürdüğü bildirildi. The Daily …

Leave a Reply

Watch Dragon ball super