Ana sayfa / Genel / Çalışma Dairesi Skandalı

Çalışma Dairesi Skandalı

KKTC’de çalışan Filipinler vatandaşı Luisa Rabano, işverenin alacaklarını ödemediği için Çalışma Dairesi‘ne şikayette bulundu. İnceleme sonrası aldığı yanıt ise skandal niteliğindeydi.

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?”

İşvereni olan Doktor Nevzad Denerel, Luisa’ya iş akdi sonuçlanması için son ay maaşı olarak belirlediği 2 Bin Tl , 1000 TL deposit ve 1000 TL de yıllık izin parası teklif etti. Denerel’in arkadaşınında bulunduğu bir ortamda psikolojik baskı ile kamera önünde kağıt imzalatılmaya çalışıldı. Kendisinin Çalışma Dairesi çalışanı olarak tanıtan kadın, Luisa’nın hiçbir hakkı olmadığı ve kağıdı imzalaması gerektiğini aktardı.Durumu kabul etmeyen Luisa çalışma dairesine şikayette bulunacağını söyleyince, kendisini evden kovmuşlar ve şu sözleri kullanmışlardır: “Kimin ülkesinde kimi şikayet ediyorsun? “Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Haksız olsam bile bu süreci uzatırım 3-4 yıl sonra anca biter.Bir daha ada da iş bulamazsınız. “

Luisa yaptığı şikayette, çalışma dairesinden talepleri: Maaşlarının asgari ücrete göre ödenmesi,Resmi Tatil günlerinde çalıştığı extraların ödenmesi , 8 saatten fazla çalıştığı saatlerin ödemeleri,deposito adı altında kendisinden kesilen paranın iadesi ve yıllık iznini kullandırmadığı için maddi karşılığı , çalışma izni uzatılacağı için alınan pasaportunun iş akdi bittikten sonra biz seninle çalışmayacağız şeklinde yarattığı mağduriyet ve aldığı bilette yaşadığı zarar.

Yıllık izni için ülkesine gitmek isteyen Luisa, işverene bu konuda açıklama yapmış ve izin istemiştir. İşverenin kabul etmesi üzerine 4620 TL’ye bilet almıştır. İşverenin fikrini değiştirmesi üzerine alınan bilet (promoyon bilet) yanmış ve 4620 TL gitmiştir.

“Beğenmiyorsanız gidin mahkemeye şikayet edin”

Çalışma dairesine 2 Temmuz 2018’de şikayetini ileten Luisa Rabano için çalışma dairesi konuyla ilgili müfettiş Sezgi Ballı‘yı atamıştır. İşverenin arkadaşı olan Sezgi Hanım yaklaşık 10 ay boyunca, Nevzad bey meşgul olduğu için görüşemediğini aktarmıştır. 10 ayın sonunda Sezgi Hanım, İşverenin ödemeyi yapacağını, Luisa’nın işverenle iletişime geçmesi gerektiğini aktardı ve işverenin ne kadarlık ödeme yapacağını bilmediğini söyledi. İşverenle anlaşamadığı için çalışma dairesine gitmiş olan Luisa bunu duyduktan sonra durumu tekrar müfettişe hatırlatarak haklarından söz etti. Kanıt olmadığını iddaa eden müfettişe yönelik, kanıtı şikayette sunulduğu ifade edilmesine rağmen, Müfettiş: “beğenmiyorsanız gidin mahkemeye şikayet edin” dedi.

Maddi olarak dava açması mümkün olmayan Luisa, Cumhurbaşkanlığı‘ndan yardım talep etti. Cumhurbaşkanlığı’nın ilgisi bulunmayan kurum olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ yaşanan mağduriyetten dolayı yazılı şikayeti kabul etti ve yardımcı olmaya çalışacağını aktardı.

Özel Kalem Müdürü’nün temasları sayesinde müfettiş Sezgi Ballı, Luisa’yı aradı. Aramış olduğu 21.06.2019 tarihinde Luisa çalıştığı için ulaşamadı. Bugün (24.06.2019) Luisa çalışma dairesini aradığında skandal daha da büyüdü. Haberin altında ki fotoğraflarda yer aldığı gibi 4 bin TL ödeyip konuyu kapatmaya çalışan Nevzad Denerel, müfettişe 3 bin TL ödeme yapmıştır. Müfettiş isterseniz 1000 TL daha almaya çalışırım beğenmiyorsanı gidin nerede arkadaşınız varsa oraya şikayet edin (Cumhurbaşkanlığı yardım talebini yanlış anlamış) şeklinde aktarımda bulundu.

Not: Haberi yazan ben, aynı zamanda Luisa’nın 4 yıllık erkek arkadaşıyım. Mesleğim gereği haberi objektif yazmış bulunmaktayım. Yazılı kanıtlarımızı sunacağız. Bunun haricinde Nevzad Denerel ile olan konuşmamızda, konuşma sırasında kendisini çalışma dairesi çalışanı olarak tanıtan kadın, Müfettiş Sezgi Ballı’nın ofisinde bulunan diğer müfettişler, Çalışma dairesi santralinde çalışan beyefendiye danışılabilir ve çalışma dairesi ses kayıtları dinlenebilir.

Luisa’ya imzalatılmaya çalışılan kağıt:

Temmuz 2017’de Luisa’nın aldığı maaş 1500 TL asgari ücret net bin 901 TL

Mart ayında Luisa’nın aldığı maaş 1750 TL asgari ücret mart ayında net 2 bin 57 TL.

Filipinlere gidiş-dönüş uçak bileti

Luisa’nın şikayeti

Resmi Tatillerle ilgili yasa

İş akdi feshi

Kaynak:

1- Çalışma Dairesi resmi sayfasında yer alan asgari ücret dökümanları

chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/https://csgb.gov.ct.tr/Portals/33/Asgari%20%C3%9Ccretler%20(1977-2018).pdf?ver=2018-10-22-153238-290

2- Temmuz 2017 asgari ücret haberi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/786604/KKTC_de_asgari_ucret_belli_oldu.html

3-Mart 2018 asgari ücret haberi

https://www.haberturk.com/kktcde-yeni-asgari-ucret-aciklandi-2092015-ekonomi

4-KKTC İş Yasası

https://hr.emu.edu.tr/tr/ilgili-kktc-yasalari/kktc-is-yasasi

Hakkında Matmazeltr Editör

İlginizi çekebilir

Sepsis_Ölüm_Saçıyor

Sepsis Ölüm Saçıyor

Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. …

Leave a Reply

Watch Dragon ball super