Ana sayfa / Sağlık / Kadınlarda Hormonal Bozukluk Ve Nedenleri?

Kadınlarda Hormonal Bozukluk Ve Nedenleri?

Kadınlarda Hormonal Bozukluk Ve Nedenleri?

Kadınlarda olabildiği gibi erkeklerde de hormonal bozukluk meydana gelebilir. Ancak bu durum kadınları daha fazla etkilemektedir. Peki, hormon bozukluğu nasıl meydana geldi ve belirtileri nelerdir?

Hormonlar vücudumuzda büyüme ve gelişmede etkili olan yememiz içmemiz de, metabolik birçok fonksiyonda işlevi bulunan bir salgıdır. Hormonal bozukluk hareketsiz yaşamdan meydana gelebileceği gibi strese bağlı olarak da en çok karşılaşılan sağlık problemlerinden bir tanesidir. Kadınlarda hormonal bozukluk ve nedenleri genellikle sivilce, adet düzensizliği, kilo, aşırı kıllanma, saç dökülmesi ve hamileliğin planlanandan daha sonra meydana gelmesi gibi sebeplerin ortaya çıkarabilmektedir.

Hormon bozukluğu belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, kıllanma, depresyon belirtileri, saç dökülmesi, cinsel performans düşüklüğü, sivilceli, bir cilt kuru ve yağlı cilt, adet öncesi sendromunun çok erken başlaması, kısırlık, uykusuzluk, libidoda artış veya azalma kilo alımı veya adet düzensizlikleri, vajinal kuruluk, başta yoğun ağrı, erkeklerde meme büyümesi, gece terlemesi, sıcak basması, aşırı sinirlilik gibi konuları beraberinde getirmektedir. Hormon bozukluğu neden olur ve bunun için ne yapmak gerekir? Bu konuda araştırma yapılmalıdır.

Hormon Bozukluğunun Nedenleri?

Kadınlarda hormonal bozukluk ve nedenleri kadınların yaşam şekillerinden kaynaklanmakta ve kadınların hayatında çok büyük olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. Özellikle ciltte sivilcelenme aşırı kıllanma ve buna benzer etkiler kadınların sosyal yaşamlarında etkileyen başlıca olumsuz etkilerden görülmektedir. Depresyon ve buna benzer etkilerde yine sosyal olarak kadınların hem aile hem de iş yaşantısını olumsuz etkileyen diğer konulardır.

Hormonal bozukluğa neden olan hastalıklar hipotiroidi, hipertiroidi, şeker hastalığı, kemik erimesi, polikistik over sendromu, turner sendromu, meme yumurtalık rahim ve tiroid kanserleri gibi endokrin sistemini olumsuz etkileyen birçok hastalık hormonal bozuklara neden olabilmektedir. Bunun dışında aşırı stresli yaşam, genetik faktörler, yaşlanma, toksinlerin yoğun olarak vücutta birikmesi, hamilelik sindirim sistemi bozuklukları, mantar hastalığı, dengesiz beslenme, hormonal bozukluk nedenleri arasında yer almaktadır.

Hormon Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hormon bozukluğunun tedavisi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Hormon bozukluğundan yakınan kişiler bu tanı ve tespit yapıldıktan sonra hormon bozukluğu tedavisi için hekim tavsiyelerine başvurmalıdırlar.

Hormon bozukluğu tedavisinde Omega yağ asidini içeren besinler tüketmek, maka kökü kullanmak yürüyüş yapmak ve hekimin önerisi ile belirtilen ilaç reçetesine bağlı kalmak hormonal bozukluk için yapılması gereken tedavi yöntemlerinden olacaktır.

Hakkında matmazel

İlginizi çekebilir

ölmeden-önce-yaşanılan-5-pişmanlık

Ölmeden Önce Yaşanılan 5 Pişmanlık

Avustralya‘da çalışan Palyatif Hemşire Bronnie Ware, insanların hayatlarının son günlerinde yaşadıkları en büyük pişmanlıkları ortaya çıkardı.Uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super