Ana sayfa / Sağlık / Kansere İyi Gelen Besinler

Kansere İyi Gelen Besinler

Kansere İyi Gelen Besinler

Besinlerin bazılarının birçok hastalığa şifa olabileceği veya hastalıktan koruyucu etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Günümüzde en çok karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi kanserdir. Kansere iyi gelen besinler arasında birçok besin grubu bugün mutfaklarımızda kullandığımız ancak yanlış uygulamalar neticesinde özelliğini kaybetmesine neden olduğunuz besinler arasında yer almaktadır. Doğru beslenme tüm hastalıklara karşı koruyucu etken olduğu gibi özellikle de kansere karşı da oldukça önemlidir. Brokoli, zerdeçal, brüksel lahanası, soğan, Omega3 kaynağı balıklar, sarımsak düzenli tüketildiğinde bazı kanser türlerinden hem korunma hem de tedavi etmek amaçlı tüketilmektedir.

Türkiye’de yapılan istatistiklere göre ülkemizde her sene 160 binden fazla kişi kansere yakalanıyor. Günde yaklaşık 450 kişiye kanser teşhisi konuluyor. Bu tablo her geçen gün daha da vahim bir hal alıyor. Kansere karşı doğru beslenme silahını kullanarak kanserden korunma ve kanserine karşı tedavi de etkili bir yöntem uygulama mümkün.

Kanserin Nedenleri

Her ne kadar genetik faktörlerin etkisi büyük olsa da alkol, fiziksel aktivitenin yetersiz olması, tütün kullanımı kalıtsal olmayan risk unsurları olarak oldukça yüksek oranlarda risk taşımaktadır. Amerikan kanser Derneği Sağlıklı bir insanın sağlıklı bir ideal kiloya sahip olması ve bu kiloyu koruyarak yetişkinler için haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersizi gerçekleştirmeleri gerekir. Tütün ürünlerinden kaçınarak da yaşam boyu kansere yakalanma riskini düşürebilecekleri saptanmıştır. Organik olmayan gıdaların tüketiminde yüksek oranda kanser riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle en iyi sebze ve meyvelerin tüketim dönemlerinde tüketilmesi ve yoğun şekerli gıdalardan uzak durulması gerektiği saptanmıştır Özellikle de toplumda iyi tarım uygulamalarına destek verilmeli ve katkı maddeleri ile GDO içeren ürünler insan sağlığı için mutfaklardan uzak tutulmalıdır.

Kansere iyi gelen besinler arasında ceviz, brokoli, soya fasulyesi, yeşil çay, kırmızı meyvelerden böğürtlen, çilek, yaban mersini, siyah üzüm gibi meyveler zerdeçal, kefir gibi maddeler insan sağlığı için faydalı olduğu gibi kansere karşı en önemli koruyucu besinlerdir. Kadınlarda meme kanseri ve rahim kanseri gibi kanser türleri oldukça yaygınlaşmış etrafımıza baktığımızda risk oranının her geçen gün arttığı görülmektedir. Bazı ürünlerin ise kanserojen etkisi bulunmaktadır. Bu ürünler nedeniyle kanser riski artmaktadır. Yüksek rafine şekerler, yıkanmamış sebzeler, işlenmiş et ve süt ürünleri, dip deniz mahsülleri ve başta sigara olmak üzere kanseri tetikleyen en büyük etkenler insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Hakkında matmazel

İlginizi çekebilir

ölmeden-önce-yaşanılan-5-pişmanlık

Ölmeden Önce Yaşanılan 5 Pişmanlık

Avustralya‘da çalışan Palyatif Hemşire Bronnie Ware, insanların hayatlarının son günlerinde yaşadıkları en büyük pişmanlıkları ortaya çıkardı.Uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super