Ana sayfa / Sağlık / Kronik Hastalık Nedir?

Kronik Hastalık Nedir?

Beden üzerinde herhangi bir bölümde meydana gelen ve uzun bir süre devam eden rahatsızlığa kronik hastalık denir. Yaşam boyunca da düzelme göstermeyen ve hastaya müdahale fırsatlarından da daha az uygulanabildiği rahatsızlık türüne kronik rahatsızlık denir. Kronik hastalıklardan en yaygın olanları tansiyon, diyabet, metabolik sendromlar, akciğer hastalıkları kronikleşmiş hastalık türlerindendir. Hayatı ciddi bir şekilde etkileyen ancak direkt olarak ölümcül olmayan kısa bir dönemde zararı olmayan ancak uzun dönemde hayat içerisinde ölümlere sebebiyet açabilen bu hastalıklar bazen bastırılsa da kimi zaman başka hastalıklarında tetiklenmesi ile daha yoğun bir şekilde nüks edebilmektedir. Uzun dönemli bir hastalık türü olan kronik hastalıklar bazı romatizmal hastalıklar olarak da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de kış aylarında ve mevsim geçişlerinde astım türleriyle en çok karşılaşılan kronik hastalıklar bu dönemlerde farklı hastalık türleri ile de etkileşime geçerek metabolizmanın oldukça zayıflamasına neden olabilir ve bu durum tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamını kaybetmesine de sebebiyet verebilir.

Kronik Hastalıklar Tedavi Edilebilir Mi?

Yaşam boyunca birden çok kronik hastalık bir kişide lüks edebilir ve kişinin yaşamını olumsuz etkilemeye devam edebilir. Tamamen tedavisi sağlanamayan kronik hastalıklar tek başına kısa sürede ölümcül görülmese de kişinin yakalandığı an ve yıkıcı diğer hastalıklarla birlikte metabolik çöküşün ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu nedenle de kişinin sağlığının ciddi bir şekilde bozulmasına neden olur. Tamamen tedavi edilemeyen ancak uygun ortamlar sağlandığında çok fazla belirgin bir şekilde etkisini göstermeyen kronik hastalıklar kimi zaman da tetikleyici unsurların varoluşu ile çok daha fazla ve yaygın bir şekilde görülmektedir. Vücudun yıpranmasına ve metabolizmanın zayıflamasına neden olan bu hastalıklar sürekli olarak baskı altında tutabilmek için kişinin dengeli ve düzenli beslenmesi hastalığı tetikleyen unsurlardan uzak kalması ve çeşitli diyet yöntemlerini sürdürmesi gerekir. Mevsimsel geçişler ve mevsimlerde ortaya çıkan sebze ve meyve türleri tercihinde kronik rahatsızlığını dikkate alarak beslenme ile hastalığı tetikleyen besinlerden uzak kalmalısınız. Özellikle de kronik diyabet hastalarının aşırı şekerli meyvelerden ve hastalığı tetikleyecek besinlerden uzak kalması stressiz bir yaşam sürmesi bu hastalığın seyrini değiştirecektir.

Hakkında matmazel

İlginizi çekebilir

Alzaymır_Hastalığında_Yeni_Dönem

Alzaymır Hastalığında Yeni Dönem

Alzaymır Hastalığında Yeni Dönem Alzaymır hastalığıyla mücadele kapsamında uzun süredir üzerinde çalışmalara devam edilen kan testinde …

Leave a Reply

Watch Dragon ball super