Sıcak Hava Dalgaları Hava Kirliliğinin Artmasına Neden Oluyor - Matmazeltr
Ana sayfa / Genel / Sıcak Hava Dalgaları Hava Kirliliğinin Artmasına Neden Oluyor

Sıcak Hava Dalgaları Hava Kirliliğinin Artmasına Neden Oluyor

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedef Çakır son günlerde özellikle Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde etkili sıcak hava dalgalarının hava kirliliğinin artmasına yol açtığını açıkladı.

Hava sıcaklıklarının bölge üzerinde 4-5 gün süresince mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği durumlarda sıcak hava dalgalarından söz edildiğine dikkat çeken Meteoroloji Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Çakır, bu durumun insan sağlığını tehdit ettiğini, orman yangılarının ve hava kirliliğinin de artmasına yol açtığını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Çakır, yaşanan küresel iklim değişikliği nedeniyle sellerle sonuçlanan şiddetli sağanaklar, dolu, kasırgalar, su hortumları gibi şiddetli atmosfer olaylarının yanında sıcak hava dalgası oluşumlarının da giderek arttığını belirterek, “Yapılan bilimsel çalışmalar ve model tahminlerine göre bu gibi olayların şiddet ve sıklıklarının daha da artması öngörülüyor” dedi.

Hava kirliliği ile sıcak hava dalgalarının yakın ilişkisi bulunduğunun altını çizen Çakır şöyle devam etti: “İkincil kirletici olarak bilinen Ozon bizi zararlı UV ışınlarından koruyan ve yukarı seviyelerde (stratosferde) bulunan Ozondan farklıdır. Bazı kirleticilerin (azot oksitler, karbonmonoksit, uçucu organik bileşikler) güneş ışınlarının etkisiyle fotokimyasal reaksiyona girmesi sonucu yere yakın seviyelerde insan sağlığına, bitkilere ve ekosisteme zararlı Ozon oluşmaktadır.”

Ülkemizde şu anda Avrupa’da ki gibi sıcaklıklık rekorlarının kırılmasına sebep olacak bir sıcak hava dalgasının etkili olmadığının altını çizen Çakır, ancak artan araç sayısı, azot oksit salınımı ve yüksek seyreden sıcaklıkların ozon konsantrasyonunun yaz aylarında özellikle de öğleden sonraları ortalama standart değerleri aşabileceğini belirtti.

Hakkında Matmazeltr Editör

İlginizi çekebilir

Kayıp_Modül_Vikramın_Enkazı_Bulundu

Kayıp Modül Vikram’ın Enkazı Bulundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir Hint mühendisin yardımıyla, eylülde Hindistan‘ın Ay yüzeyine inişi …

Leave a Reply

Watch Dragon ball super