Ana sayfa / Sağlık / Spor Ve Doğru Nefes Teknikleri

Spor Ve Doğru Nefes Teknikleri

Spor Ve Doğru Nefes Teknikleri

Sporu olumlu etkileyen doğru nefes alımı vücudun esneme potansiyeline sahip olmasını sağlıyor. Doğru nefes almak spor yapanların pek dikkate almadığı bir konu olurken son yıllarda araştırmalar gösterdi ki doğru nefes taktikleri ile spor yapmak kasların oksijenle daha hızlı ulaşabilmesini sağlamakta ve böylece vücut gelişimi daha kusursuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Nefes almak teriminin yerini doğru nefes almak aldı. Çünkü herkes nefes alır ancak esas mesele bunu doğru zamanda ve doğru şekilde gerçekleştirmektir. Aksi takdirde rahatlama hissetmek yerine nefes aldığınızda daha da panik oluşması ya da vücudunuzun yorgun hissetmesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaktasınız.

Spor ve doğru nefes teknikleri ile antrenman gerçekleştirilirken spor esnasında nefesin ağızdan mı yoksa burundan mı alınması gerektiği merak konusudur. Nasıl yaparsanız yapın ister ağızdan ya da burundan nefes alırken doğru tekniği kullanmak en önemli olan unsurdur.

Doğru Nefes Tekniği Nedir?

Egzersize bağlı olarak değişkenlik gösteren nefes egzersizleri egzersiz de yapmış olduğunuz hareketlenmeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin; ağırlık kaldırıyorsanız nefes ağırlığı kaldırırken verilmeli indirirken alınmalıdır. Barfiks çekiyorsanız yukarı çekerken nefes verilmeli ve indirirken de nefes alarak indirilmelidir. İşin özü zorlandığınız da aldığın nefesi vermek, rahat olduğunuz yerde de nefes almaktır. Uzun, sakin bir biçimde alınan nefes doğru nefes olurken kısa kısa korku nefesleri almak ve vermek panik halinin artmasını ve organlarınıza oksijen yerine karbondioksitin gitmesine neden olmaktadır. Böyle bir nefes karbondioksit zehirlenmesine dahi sebebiyet verebilir. Antrenman esnasında nefes nefese kalmak da sizin için en sıkıntılı konudur. Doğrusu ise nefes nefese kalmadan spor yapmaktır. Nefes nefese kalmak kapasitenizin üstünde hareket yaptığınızın göstergesidir ve ciğerlerinizin açıklığı bu antrenman için yeterli değildir anlamına gelir. En ideal nefes ritmi 3 adımda bir nefes almak 5 adımda bir vermektir. Bu sayılara ulaşamıyorsanız spor yapmadığınız zamanlarda da nefes egzersizleri yapmalısınız.

Doğru nefes tekniğinde nefesi ağızdan mı yoksa burundan mı almak sorusu akla gelir. Bu çok da önemli değildir. Önemli olan yeterli oksijenin nefes alımı esnasında vücuda girmesidir. Bol oksijen ile yorgunluk hissinin az olmasını sağlayabilir, vücudunuzdaki metabolizmanın daha doğru ve daha bol oksijenle çalıştığı için de sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Hakkında matmazel

İlginizi çekebilir

ölmeden-önce-yaşanılan-5-pişmanlık

Ölmeden Önce Yaşanılan 5 Pişmanlık

Avustralya‘da çalışan Palyatif Hemşire Bronnie Ware, insanların hayatlarının son günlerinde yaşadıkları en büyük pişmanlıkları ortaya çıkardı.Uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super