Tam Güneş Tutulması Detayları - Matmazeltr
Ana sayfa / Astroloji / Tam Güneş Tutulması Detayları

Tam Güneş Tutulması Detayları

Güney Amerika ülkeleri Arjantin ve Şili‘de tam güneş tutulması gözlemlendi.

Arjantin’de yerel saat ile 16.30 civarında başlayan ve yaklaşık 2 saat süren tutulma; San Juan, La Rioja, San Luis, Cordoba, Santa Fe ve Buenos Aires eyaletlerinde görüldü.

Ülkenin başkenti Buenos Aires‘te, kapalı hava nedeniyle net görülmeyen tutulmayı izlemek isteyenler yüksek yerleri tercih etti.

Tutulmanın en net görüldüğü yerlerden San Juan eyaletine dünyanın çeşitli yerlerinden yaklaşık 15 bin kişi  geldi.

tam_güneş_tutulması

Şili’ye 140 Bin Turist Gitti

Güneş tutulması, Şili’nin tüm bölgelerinden izlenebilirken, tutulmanın en net görüldüğü yerlerden ülkenin kuzeyinde bulunan Coquimbo bölgesini 140 bin turist ziyaret etti.

Şili’de de görülen tutulmayı izlemek için bilim adamlarının yanı sıra, aralarında Microsoft‘un kurucusu Bill Gates‘in de olduğu birçok ünlü Şili’ye gitti.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, eşi Cecilia Morel, ülkenin Bilim ve Teknoloji Bakanı Andres Couve Correa ve Eğitim Bakanı Marcela Cubillos Sigall ile tutulmayı La Silla Gözlemevi’nden izledi.

Sıradaki Tam Güneş Tutulması Ne Zaman Olacak?

Her 18 ayda bir görülen tam güneş tutulması, en son 2017 yılının ağustos ayında ABD ve bazı Güney Amerika ülkelerinden izlenmişti. 

Güneş tutulması nedir?

Güneş tutulması, Ay’ın yeni ay evresindeyken Güneş ile Dünya arasına girmesiyle bazı özel durumların oluşması sonucunda gerçekleşir. Güneş yuvarlağı Ay tarafından kısmen ya da tamamen örtülerek tam, halkalı ya da parçalı Güneş tutulması meydana gelir. Fakat her yeni ay evresinde Güneş tutulması gerçekleşmesi söz konusu değildir. Güneş tutulmasının gerçekleşebilmesi için dünyanın çevresinde dönen ay ile dünyanın etrafında döndüğü Güneş’in aynı yörünge üzerinde bulunması gerekiyor. Bu yönden bakıldığında Ay ile Dünya’nın yörünge düzlemi çakışık olsaydı, Ay Dünya’nın etrafında yılda 12 kere döndüğünde aynı şekilde 12 kere de Güneş tutulması gözlenebilirdi. Fakat Ay ile Dünya’nın yörüngelerinin arasında 5° 9′ lık bir açı vardır. Bu açı farkından dolayı her dönüşte Dünya, Ay ve Güneş dik bir doğrultuda bulunmadığından her dönüşte Güneş tutulması gerçekleşmez.

Hakkında Matmazeltr Editör

İlginizi çekebilir

Hayalet_Görünüme_Sahip_Kuyruklu_Yıldız_Borisov

Hayalet Görünüme Sahip Kuyruklu Yıldız Borisov

Hayalet Görünüme Sahip Kuyruklu Yıldız Borisov Şimdiye kadar keşfedilen ikinci yıldızlararası nesnenin yeni bir fotoğrafı …

Leave a Reply

Watch Dragon ball super