Ana sayfa / Genel / TARİHE GEÇMEYİ BAŞARMIŞ KEDİLER

TARİHE GEÇMEYİ BAŞARMIŞ KEDİLER

Kediler, esnek bedenleri, hızlı refleksleri ve kendilerine has özellikleriyle insan hayatında ilgi çekici bir yere sahiptir. İnsanlık tarihi için sadece bu kadarla kalmadıklarını bilmiyor olabilirsiniz ama evcilleştirildikleri zaman tıpkı köpekler gibi insanların çok yakın dostları olabilir ve her ne kadar kafalarına göre takılsalar da sahipleriyle işbirliği yapıp ortaya harika sonuçlar çıkarabilir.


İşte gerek kendi yaptıkları gerekse insanlarla işbirliğiyle tarihe geçen kediler:

1- Farelerden Sorumlu Şef Humphrey

Humphrey, atikliği ve zekası sayesinde 1989-1997 yılları arasında başbakanlık özel ofisi farelerden sorum şef kedi olarak görev almıştır. İngiltere Bakanlar Kurulu tarafından bu ödüle layık görülen ender kedilerden birisidir.

Görev yeri değişikliği siyasi krize yol açmıştı

Evet yanlış okumadınız uzun siyah-beyaz tüyleri ve tatlılığıyla da halk arasında popüler olan  Humphrey, 1997 yılında Tony Blair başbakan seçildikten sonra farklı bir kamu binasına atanmış bu yüzden Blair ailesi hayvanseverlerin hedefi haline gelmiştir. Sürgünde görevini tamamlayan

Şef Humphrey 2006 yılında devlet töreniyle emekliye ayrılmıştır.

2-Balık Oscar

Diğer adıyla Sam olarakta bilinen kedi, 2. Dünya savaşı döneminde yaşadığı iddaa edilen olaylarla tarih sahnesinde yerini almıştır. Balık Oscar , 2. Dünya savaşı sırasında bir Alman, iki İngiliz donanmasına ait gemi enkazında hayatta kalmayı başardı. Su yüzeyinde tahtalara tutunarak üç defa yaşamayı başaran Oscar balık lakabıyla ünlendi.

3- Miskin Room 8

Tarihe geçen kedileri sayarken kedilerin ortak özelliği olan miskinliği abartan Room 8 te sıralamaya girmeyi başarmıştır. Aslında Room 8 cins kedi falan değildi 1952 yılında Los Angeles sokaklarında başı boş dolaşan bir tekirdi. Orta okul öğrencileri tarafından sahiplenilen Room 8, öğretmeninde kabul etmesi sayesinde hem sınıfın hemde okulun maskotu olmayı başarmıştır. Tabi o zamanlar için pek normal karşılanmayan durumun basın tarafından servis edilmesi halk tarafından şaşırtıcı bulunmuş ve bu miskin kedi bir anda ABD’nin en çok konuşulan konusu hale gelmiştir.

4- Reklam Yıldızı Morris

9Lives kedi markasının maskotu olan Morris, “Dünyanın en titiz kedisi” olarak bilinmektedir. Chicago hayvan barınağında 1978 yılında keşfedilen Morris, diğer arkadaşlarının aksine kabarık turuncu tüyleri olan ve yemek konusunda inanılmaz seçici olan bir kediydi. Onun bu özellikleri reklam kampayasının yüzü olmasını sağlamış ve dünya çapında üne kavuşturmuştur.

 

5-Dünyanın en zengin kedisi ile tanışın – Tommaso

Dünyanın en popüler ve yetenekli kedileri ile tanışın.

Fotoğrafta gördüğünü küçük kara panter aslında milyoner.Sahibi Maria Assunta öldüğünde tam 13 Milyon Dolar miras bırakmıştır. Tommaso’nun bu mirası nasıl kullanacağı merak konusu 🙂

Hakkında Matmazeltr Editör

İlginizi çekebilir

Wilfried_Bony_Türkiyeden_O_Takımla_Anlaştı

Wilfried Bony Türkiye’den “O” Takımla Anlaştı

Transferde adı bir çok sezon Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile anılan Fildişi Sahilli golcü …

Leave a Reply

Watch Dragon ball super